РОЗДІЛ IX Прикінцеві положення

 

1. Цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2002 року.
    2. Визнати таким, що втратив чинність, Земельний кодекс України (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 10, ст. 98; Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 25, ст. 354; 1993 р., № 10, ст. 79, № 26, ст. 276; 1999 р., № 18, ст. 138; 2000 р., № 39, ст. 333).
    3. Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу.
    4. Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк після опублікування цього Кодексу:
а) підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України та Президенту України пропозиції про внесення змін до законодавчих актів, що випливають із цього Ко­дексу;
б) привести свої нормативно-правові акти у відповід­ність із цим Кодексом;
в) розробити нормативно-правові акти, передбачені цим Кодексом, у тому числі проекти законів про землеустрій, про державний земельний кадастр, про оцінку земель, про охорону земель, про розмежування земель права держав­ної та комунальної власності, про державний земельний (іпотечний) банк, про ринок землі, про визначення пра­вових засад вилучення земель права приватної власності тощо;
г) забезпечити прийняття центральними органами ви­конавчої влади України нормативно-правових актів, пере­дбачених цим Кодексом, а також перегляд і скасування норматнвно-правових актів, що суперечать цьому Кодексу;
Земельний кодекс України: НПК
ґ) вжити заходів щодо забезпечення потреб вчителів, лікарів, інших працівників соціальної сфери, що прожива­ють у сільській місцевості, а також громадян, які постраж­дали внаслідок Чорнобильської катастрофи та евакуйовані із зони відчуження, переселені із зони безумовного (обо­в'язкового) або зони гарантованого добровільного відсе-лення, які проживають у сільській місцевості, у земельних ділянках для ведення особистого селянського господарст­ва і садівництва у межах норм безплатної приватизації, а також для городництва і сінокосіння за рахунок земель за­пасу та резервного фонду;
д) вирішити питання в установленому порядку про вве­дення посад інженерів-землевпорядників у штати сільсь­ких, селищних рад та організацію державних відділів (управлінь) земельних ресурсів у міських радах;
е) визначити потреби наукових установ та навчальних закладів у земельних ділянках для проведення наукових досліджень, вирощування елітного насіннєвого матеріалу, потреб племінного поголів'я худоби у кормах, здійснення навчального процесу і вирішити питання щодо земель нау­кових установ та навчальних закладів, які можуть бути пе­редані для іншого використання;
є) розробити та затвердити методику експертної грошо­вої оцінки земель сільськогосподарського призначення.
    5. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим привести свої нор­мативно-правові акти у відповідність з цим Кодексом.
    6. Кабінету Міністрів України створити Державний зе­мельний (іпотечний) банк з відповідною інфраструктурою та запровадити державну реєстрацію прав на землю відпо­відно до статті 202 цього Кодексу.
 
     Прикінцеві положення Земельного кодексу України мають організаційно-правове значення. Більшість положень факти­чно відносяться до одноразових норм або ж містять доручення Кабінету Міністрів України, Верховній Раді АР Крим, Раді міністрів АР Крим.
     Насамперед Прикінцеві положення відтворюють факт на­буття чинності Земельним кодексом України. Згідно з гі. 1 Положень ЗК України набуває чинності з 1 січня 2002 року. Земельний кодекс в редакції 1990, 1992 років і зміни до цього Кодексу визнані такими, що втратили чинність. Оскільки Ко­декс не вирішує всіх питань земельних відносин, передбаче­но, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набуття чинності цим Кодексом, діють у частині, що йому не суперечить.
     Набуття Земельним кодексом чинності не вирішує низки проблем втілення в життя всього того нового, що у ньому ви­значено, оскільки наступним кроком є вжиття певних орга­нізаційно-правових заходів щодо реалізації норм ЗК України. Окремі норми Кодексу потребують прийняття додаткових правових норм, якими встановлюється механізм їх реаліза­ції; деякі статті є нормами установчого характеру, реалізація яких потребує прийняття законів і значної організаційно-правової роботи з боку органів виконавчої влади, АР Крим і місцевого самоврядування.
      Виходячи з цього, у Прикінцевих положеннях вміщені до­ручення Кабінету Міністрів України щодо розробки і подання на розгляд Верховній Раді України та Президенту України пропозицій щодо внесення змін до законодавчих актів, щодо розробки нормативно-правових актів, передбачених Кодек­сом, а також приведення у відповідність до Кодексу своїх нор­мативно-правових актів. Заслуговує підтримки доручення Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо кадрового забезпечення реалізації ЗК України, підготовки кадрів, під­вищення ефективності наукових досліджень. Важливим є за­конодавче доручення    Кабінету Міністрів України щодо ство­рення Державного (іпотечного) банку та запровадження дер­жавної реєстрації прав на землю.
     Прикінцевими положеннями цього Кодексу Кабінету Мі­ністрів України доручено підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про розмежу­вання земель права державної і комунальної власності.
     З метою забезпечення реалізації конституційних прав те­риторіальних громад сіл, селищ і міст на землю у період до за­конодавчого врегулювання питань розмежування земель дер­жавної і комунальної власності та відповідно до статей 13, 83, 84 і п. 10 розділу X «Перехідні положення» ЗК України Ка­бінет Міністрів постановою від 1 серпня 2002 р. № 1100 затвердив Тимчасовий порядок розмежування земель права державної і комунальної власності.
     Цим Порядком установлено, що із земель державної влас­ності у власність територіальних громад сіл, селищ, міст пе­редаються:
а) землі загального користування населених пунктів (май­дани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, міські сади, парки, лісо-, гідропарки, сквери, бульвари, місця знешко­дження та утилізації відходів тощо);
б) землі житлової забудови, земельні ділянки під готеля­ми, гуртожитками, а також земельні ділянки, призначені для житлової забудови згідно з містобудівною документацією;
в) землі під об'єктами соціально-культурного призначення:
г) землі під об'єктами інженерного обладнання в межах на­селених пунктів (водопостачання і каналізації, центрального гарячого водопостачання тощо), а також об'єктами електро- і теплопостачання;
ґ) землі під під'їзними залізничними шляхами, споруда­ми і пристроями різних видів міжселищного і приміського транспорту для обслуговування пасажирських і вантажних перевезень, включаючи землі під станціями технічного обслу­говування, автозаправними станціями, автостоянками, мий­ними пунктами тощо;
д) землі таксомоторних, автобусних і тролейбусних парків, трамвайних депо і депо метрополітену;
е) земельні ділянки промислових підприємств комунальної та приватної форми власності;
є) землі під об'єктами культурної спадщини:
ж) землі під об'єктами природно-заповідного фонду (під за­казниками, пам'ятками природи, ботанічними садами, зооло­гічними парками, дендрологічними парками та парками — пам'ятками садово-паркового мистецтва, ландшафтними пар­ками), які не мають загальнодержавного значення;
з) землі лісового фонду в межах населених пунктів;
и) землі під водними об'єктами місцевого значення (поверх­невими водами, які знаходяться і використовуються в межах однієї області та які не віднесені до водних об'єктів загальнодержавного значення; природними водоймами (озерами), бо­лотами, водотоками (річками, струмками);
і) земельні ділянки, які використовуються для забезпечен­ня діяльності органів місцевого самоврядування;
ї) земельні ділянки із земель сільськогосподарського при­значення, що перебувають у державній власності й викорис­товуються для ведення особистих селянських господарств, сінокосіння та випасання худоби, садівництва, городництва.
     У процесі розмежування у державній власності залишаю­ться землі:
а) атомної енергетики та космічної системи;
б) оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціаль­но-культурного, виробничого та житлового призначення;
в) під об'єктами природно-заповідного фонду та історико-культурними об'єктами, що мають загальнодержавне значен­ня;
г) під водними об'єктами загальнодержавного значення;
ґ) які використовуються для забезпечення діяльності Вер­ховної Ради України, Президента України, Кабінету Мініст­рів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;
д) зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселен-ня, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорно­бильської катастрофи;
е) під береговими смугами водних шляхів, віднесених до водних об'єктів загальнодержавного значення;
є) сільськогосподарського призначення, які використовую­ться для ведення товарного сільськогосподарського виробни­цтва, державних сільськогосподарських та лісогосподарсь­ких науково-дослідних установ, навчальних закладів та дос­лідних господарств, учбових господарств навчальних закла­дів, державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, елітно-насінницьких і насінницьких господарств, державних племінних заводів і господарств, конезаводів, а також землі лісового фонду поза межами населених пунктів;
ж) із затвердженими запасами корисних копалин;
 з) під державними підприємствами, установами, організа­ціями — вищими закладами освіти, закладами післядипломної освіти; науково-медичними закладами охорони здоров'я, госпіталями, санаторно-курортними, оздоровчими установа­ми; проектними і конструкторськими установами; об'єктами зв'язку, радіомовлення, телебачення; промисловими підпри­ємствами та іншими державними об'єктами нерухомого май­на, що не підлягають приватизації; пасажирськими залізнич­ними станціями, автовокзалами і автостанціями, міськими аеровокзалами, річковими і морськими вокзалами, вантаж­ними станціями і дворами, перевалочними пунктами; стан­ціями, що обслуговують наливні та інші бази, тощо.
     Землі права державної власності, зазначені у підпунктах «е»—«з», можуть бути передані у комунальну власність ви­ключно за рішенням Кабінету Міністрів України.
     Право на землю територіальних громад сіл, селищ, міст (крім міст Києва і Севастополя, міст республіканського та об­ласного значення) виникає після затвердження меж земель­них ділянок комунальної власності Радою міністрів АР Крим, обласними державними адміністраціями за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування.
     Право на землю територіальних громад міст Києва і Севас­тополя, міст республіканського та обласного значення вини­кає після затвердження меж земельних ділянок комунальної власності Кабінетом Міністрів України за погодженням з від­повідними органами місцевого самоврядування.
     Межі земельних ділянок права державної власності із зе­мель, визначених пунктом 4, крім земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна, яке перебуває у сфері управлін­ня районних державних адміністрацій, визначаються Кабіне­том Міністрів України.
      Межі земельних ділянок права державної власності, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що перебувають у сфері управління районних державних адміністрацій, визна­чаються Радою міністрів АР Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
       Межі земельних ділянок сільськогосподарського призна­чення, що перебувають у державній власності за межами на­селених пунктів, визначаються відповідними районними дер­жавними адміністраціями, а в межах міст Києва і Севастополя — відповідно Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, у межах міст республікансько­го та обласного значення — відповідно Радою міністрів АР Крим і обласними державними адміністраціями.
      Підставою для організації робіт з розмежування земель права державної і комунальної власності в межах населених пунктів є рішення про розмежування цих земель, що прийма­ються відповідними сільськими, селищними, міськими рада­ми за погодженням з органами виконавчої влади.
     Підставою для організації робіт з розмежування земель права державної і комунальної власності за межами населе­них пунктів є рішення про розмежування цих земель, що приймаються органами виконавчої влади за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування.
      Розмежування земель права державної і комунальної влас­ності здійснюється в межах адміністративно-територіальних утворень.
      Проведення робіт, пов'язаних із передачею земель права державної власності у комунальну власність, покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів.
      Державні органи земельних ресурсів разом з місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самовря­дування відповідно до пунктів 3 і 4 формують земельні ділян­ки, які можуть передаватись у комунальну власність, а також ті, що залишаються у державній власності.
     Під час формування земельних ділянок визначаються їх межі.
     Інструкція щодо формування земельних ділянок під час розмежування земель права державної і комунальної власнос­ті затверджується Держкомземом.
    Видатки, пов'язані з виконанням робіт щодо передачі зе­мель права державної власності у комунальну власність, здій­снюються за рахунок коштів відповідних бюджетів.