Аденоїдит та отит: в чому взаємозв’язок, які існують ризики для здоров’я?

Aдeнoїдит – цe зaпaлeння нoсoглoткoвиx мигдaлин (aдeнoїдів), які пaтoлoгічнo рoзрoслися. Нaйчaстішe ця xвoрoбa трaпляється у дітей дошкільного віку, свого максимального розміру аденоїди можуть досягати у віці 3-7 років. Через запалення аденоїдів дитина часто хворіє на інші недуги, такі як синусит, гайморит, отит. Запалені носоглоткові мигдалини – це хронічний осередок інфекції, тому іноді їх показано видаляти. Чому ж аденоїдит провокує отит? Як боротися з проблемою?

Аденоїди та отит
Запалення аденоїдів буває 3-х ступенів:

 • Коли аденоїди закривають собою приблизно третину простору носоглотки. У такому разі рекомендується медикаментозне лікування.
 • Коли аденоїди закривають собою дві третини носоглотки. Може бути показане видалення, лікар вирішує це питання з батьками індивідуально, виходячи з кожного конкретного випадку.
 • Коли носоглотка практично повністю закрита аденоїдами. Тоді показане їх хірургічне видалення.
 • При 2 та 3 ступенях аденоїдиту дитина дуже часто змушена дихати ротом, у неї можуть виникати різні ускладнення, такі як, наприклад, отит.

  Отит – це запалення середнього вуха, яке може супроводжуватися порушенням слуху, сильним болем, підвищенням температури тіла, гнійними виділенням з вуха. Часто отит має бактеріальну природу походження, тому вимагає лікування антибіотиками.

  Чому ж отит часто виникає саме через запалення аденоїдів? Тому що хронічний запальний процес у носоглотці починає поступово розповсюджуватися на органи, що знаходяться поруч, один з яких – вухо. Розвиток отиту при аденоїдиті 2 та 3 ступеню викликається лімфатичною тканиною, яка розростається та досягає великих розмірів і перекриває собою слухову трубу. Результат – запальний процес, погіршення слуху, гній тощо.

  Симптоми отиту
  Про запалення вуха можуть свідчити наступні симптоми:

 • Періодичний біль у вусі, який особливо часто проявляється вночі. Вухо може боліти дуже сильно, ніби «стріляє», що є фактично нестерпним для дитини.
 • Біль при натисканні на вухо.
 • Підвищення температури тіла, але не завжди.
 • Слабкість, млявість, загальний хворобливий стан.
 • Гнійні виділення з вуха (не завжди).
 • В сукупності з запаленими аденоїдами отит зазвичай протікає досить важко. У дитини може різко та суттєво підвищитися температура тіла, ймовірним є блювання, гнійні виділення з вуха. Також до даних симптомів на фоні аденоїдиту часто додається сильний нежить, закладеність носу.

  Отит – це досить важка хвороба, одним з наслідків неправильного лікування якої є порушення та навіть втрата слуху. Тому не можна зволікати, краще вчасно звернутися за медичною допомогою.

  І отит, і запалення аденоїдів лікує отоларинголог. Якщо дитина часто хворіє на ГРВІ, спить та часто ходить з відкритим ротом, хропить уві сні, ймовірно, що в неї запалилися аденоїди. За наявності таких симптомів варто звернутися до ЛОРа, який визначить ступінь розвитку аденоїдиту та порекомендує або консервативне, або хірургічне лікування. У будь-якому разі не можна лишати проблему напризволяще, інакше дитина буде страждати не лише на отити, а й на інші хвороби дихальних шляхів. Через постійну відсутність носового дихання у неї розвинеться так зване «аденоїдне обличчя», воно буде видовженим впродовж усього життя, а рот буде хронічно напіввідкритим. Тож вчасне та адекватне лікування запалення аденоїдів – найкраща профілактика його можливих ускладнень, зокрема й отиту.

  Автор: Ольга Купріянова

  © Медичний портал Здоров-Інфо 

  При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове